12 listopada 2019   
Będą oczepiny
 

Grupa młodzieżowa naszego zespołu wzięła udział w warsztatach tanecznych, których celem było przyswojenie wielkopolskiego obrzędu ludowego jakim są oczepiny. Zajęcia, które odbyły się w Rudnie k. Wolsztyna w dn. 26-28 lipca, prowadził poznański etnograf i folklorysta Piotr Kulka.
Oczepiny należy zaliczyć do najbardziej charakterystycznych obrzędów weselnych regionu wielkopolskiego, podczas którego panna młoda stawała się mężatką. Kultywowane są one w formie tradycyjnej już tylko przez nieliczne zespoły folklorystyczne. Nazwa pochodzi od czepca - nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego nakrycia głowy. W towarzystwie okolicznościowych śpiewów i przyśpiewek oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą wprowadzano do bocznej izby, czepiarki zdejmowały jej z głowy panieńskie nakrycie głowy i nakładały czepiec a następnie zmieniała ona swój ubiór na strój mężatki. Pan młody w tym czasie również był czepiony - po tańcach z obecnymi na uroczystości mężczyznami zakładany miał na głowę kapelusz z gęsim piórem lub świecą.
Efekty warsztatów oraz kilkumiesięcznych zajęć "Swojaków" będzie można zobaczyć 26 października podczas koncertu podsumowującego projekt pn. "Na wielkopolską nutę - poznajemy obrzędy ludowe regionu", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

 

  

Najbliższe koncerty:

 

- Wyjazd do Krobii: Moszczanka, niedziela 27 października, godz. 9.00

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów