26 października 2021   
Kolejne Swojskie Spotkania za nami
 

Mimo wielu trudności udało się zrealizować naszą doroczną imprezę: Swojskie Spotkania z Folklorem. Te Spotkania były wyjątkowe: była to już 10. jubileuszowa edycja, przygotowana w ramach obchodów 100-lecia Moszczanki. Wyjątkowa była także forma - po raz pierwszy większość widzów oglądała i słuchała prezentacji zaproszonych zespołów poprzez transmisję internetową.

Wydarzenie zostało zorganizowane w sobotę 24 października w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zespół Górali Czadeckich "Pojana" z Piławy Dolnej (gm. Dzierżoniów), prezentujący folklor Bukowiny rumuńskiej przywieziony do Polski przez powojennych przesiedleńców oraz Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie", który wykonał tańce kaszubskie. Wystąpili także gospodarze: premierowe widowisko "darcia pierza" wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanki z pomocą naszego Zespołu i kapeli dudziarskiej "Swojacy". Pamiątkowe statuetki wręczył przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba w asyście sołtys Moszczanki Władysławy Smolińskiej. I co najważniejsze - liczba wyświetleń internetowych świadczy o tym, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Zadanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa z pomocą Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance, Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczance, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie oraz Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie. Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak i Roman Lisiak

 Najbliższy występ:
- Spotkanie z młodzieżą z Ukrainy: Moszczanka, środka 6 października, godz. 18.00

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów