20 kwietnia 2021   
"Swojacy" na dożynkach
 

Sierpień to bardzo pracowity miesiąc dla Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy". Po koloniach w Wasilkowie oraz występie podczas "Dożynek w skansenie" w Białymstoku przyszedł czas na święta plonów w naszej okolicy (bliższej i dalszej).

Pierwsze z dożynek, podczas których prezentował się nasz zespół, odbyły się w niedzielę 11 sierpnia w Topoli Osiedle. Prawie pięćdziesięciu tancerzy wykonało barwny obrzęd dożynkowy, po czym swoje umiejętności zaprezentowały także poszczególne grupy wiekowe naszego zespołu tańca ludowego. I tak grupa dziecięca wykonała krakowiaka i tańce szamotulskie, natomiast grupa młodzieżowa suitę tańców lubelskich i także krakowiaka. "Swojacy" wystąpili też podczas dożynek wiejskich wsi Grudzielec Nowy, które odbyły się w czwartek 15 sierpnia. Pokazali tam taki sam program jak w Topoli. Kolejnym występem były dożynki parafialne w Niedźwiedziu k. Ostrzeszowa w niedzielę 18 sierpnia, gdzie do wcześniejszego programu dodane zostały tańce rzeszowskie.

W niedzielę 25 sierpnia "Swojacy" uświetnili swoim występem największą imprezę plenerową w gminie Raszków jaką są Dożynki Gminne. Odbyły się one na terenie boisk sportowych w Raszkowie. Zespół zatańczył tradycyjny dożynkowy obrzęd a także tańce z Beskidu Żywieckiego (grupa dziecięca) oraz z regionu Rzeszowa (grupa młodzieżowa). Sezon dziekczynienia za plony zakończył się 31 sierpnia występem podczas dożynek gminy Milicz w miejscowości Wrocławice. Tam grupa wykonała około godzinny program, na który złożyły się: zielonogórskie winobranie, tańce wielkopolskie, krakowiaki, tańce żywieckie, lubelskie i rzeszowskie. Występy tancerzy zostały nagrodzone wieloma pochlebnymi opiniami.Najbliższy występ:
-

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów