Współpraca

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów

VI Swojskie Spotkania z Folklorem

W niedzielę 7 sierpnia odbyło się w naszych miejscowościach Święto Plonów połączone z VI Swojskimi Spotkaniami z Folklorem. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Skrzebowej, gdzie starostowie dożynek: Dariusz Dera i Arleta Maciak wraz z sołtysami, "Swojakami", gośćmi z zagranicy i mieszkańcami podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Ks. prob. Rafał Kryś poświęcił tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb, którym zostali poczęstowani uczestnicy nabożeństwa. Po nabożeństwie wszyscy przeszli korowodem na boiska sportowe, gdzie rozpoczęła się część artystyczna uroczystości.

W pierwszej części imprezy Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" wykonał obrzęd dożynkowy, po którym odśpiewane zostały przyśpiewski dla gości i gospodarzy oraz rozdano wiązanki z tegorocznych zbóż. Podczas uroczystości głos zabrali burmistrz Jacek Bartczak oraz asystentka senatora Łukasza Mikołajczyka Karolina Winiecka. Po części dożynkowej rozpoczęły się prezentacje w ramach VI Swojskich Spotkań z Foklorem oraz Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Największym zainteresowaniem cieszyły się występy gości z zagranicy: Zespołu Tańca Ludowego „Maros” z Mako (Węgry) oraz reprezentantów gruzińskiego zespołu "Mertskhali". Udział wzięli także: Zespół Pieśni i Tańca "Ołobok", Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy" z Jankowa Przygodzkiego, zespoły śpiewacze: "Lutogniewiacy" i "Wróżewianki" a także Zespół i Kapela z Kociny, które na koniec uroczystości poprowadziły potańcówkę. Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby z wikliny, słomy i bibuły, hafty i inne wytwory prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Można było nabyć lokalne publikacje a także otrzymać odnowioną wersję questu "Tajemne ruiny i podziemne przejście". Wiele atrakcji czekało na dzieci. W loterii fantowej wygrać można było ponad sto cennych nagród. 

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pawła Rajskiego - Starosty Ostrowskiego oraz Jacka Bartczaka - burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej. Wsparcia finansowego bądź rzeczowego udzielili: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Gmina i Miasto Raszków, "Weko" Polska Sp. z o.o., Eurotrader123 - Przedstawiciele Handlowi, Bank Spółdzielczy w Raszkowie, Przetwórstwo Mięsne "Franka", "Elzbych" z Moszczanki, Sklep Spożywczy Jarosław Wachowiak, "Eko-Kar" w Raszkowie oraz Litex-Promo z Ostrowa Wielkopolskiego.

Footer3A
Footer3B
Footer3C
Footer3D