Współpraca

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów

Swojskie Spotkania z Folklorem za nami

W niedzielę 14 lipca odbyły się III Swojskie Spotkania z Folklorem. Mimo niepewności co do pogody impreza okazała się sukcesem - na teren boisk sportowych na pograniczu naszych miejscowości przybyło około dwa i pół tysiąca osób. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z Polski i zagranicy. Grupami, które nasza publiczność mogła zobaczyć po raz pierwszy były dziecięce i młodzieżowe zespoły tańca ludowego: „Opincuta” z Mołdawii, „Doftanita” z Rumunii oraz „Wesełka” z Ukrainy, które pokazały żywiołowe programy prezentujące kulturę ludową swoich państw.
Gospodarzem imprezy był Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, który pokazał m.in. premierowe wykonania tańców żywieckich (grupa dziecięca) oraz rzeszowskich (grupa młodzieżowa). Oprócz niego Wielkopolskę reprezentowały Zespół Śpiewaczy „Biadkowianki” (pow. krotoszyński), Zespół z Kociny (pow. ostrowski) oraz zespoły tańca ludowego „Tursko” (pow. pleszewski) i „Głogowianie” (pow. ostrowski). Po raz pierwszy publicznie zaprezentowała się też dziecięca kapela dudziarska z Moszczanki. Gościem specjalnym był znany z utworu „Koko, koko, Euro spoko” Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy (woj. lubelskie), który porwał publiczność do tańca.
Podczas Spotkań obejrzeć można było także wystawę starych ciągników i maszyn rolniczych ze zbiorów Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”. Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby ze słomy, wikliny papierowej, hafty, rzeźbę, decoupage i inne wytwory prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Zainteresowani sztuką współczesną mogli odwiedzić otwartą niedawno w Moszczance galerię obrazów Stanisława Brajera. Wiele atrakcji czekało także na dzieci. W loterii fantowej wygrać można było dziesiątki cennych nagród.
Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pawła Rajskiego - Starosty Ostrowskiego oraz Jacka Bartczaka - burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, skrzebowską parafią, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raszkowie. Wsparcia finansowego udzielili: Unia Europejska - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - Rządowy Program na rzecz Aktywności Osób Starszych, Powiat Ostrowski, Gmina i Miasto Raszków, Weko Polska, Sklep Meblowy jbtrade.eu i Bank Spółdzielczy w Raszkowie.


Zdjęcia: Weronika Wojciechowska.


Zapraszamy do galerii