Kapela Dziecięca

Od kilku lat organizujemy zajęcia instrumentalne dla dzieci, których celem jest stworzenie dziecięcej kapeli dudziarskiej. Stąd nauka gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach podwiązanych, którą prowadzi dudziarz Michał Umławski. Odtworzamy tradycję gry na tych typowych wielkopolskich instrumentach ludowych oraz przywracamy pamięć o zapomnianych twórcach ludowych ziemi raszkowskiej, którzy przed laty mieli znaczącą pozycję na muzycznej mapie nie tylko Wielkopolski ale i Polski. Oto bowiem raszkowska kapela w składzie Wawrzyn Bielawski (dudziarz) i skrzypek Michał Galiński (skrzypek) wygrała przed II wojną światową pierwszy w kraju konkurs dudziarzy natomiast Polskie Radio posiada w swoich zbiorach nagrania nieżyjącego już skrzypka z Głogowej Władysława Nadobnego, którego pradziad Józef Nadobny grał w Antoninie przed Chopinem.

 

Obecnie na dudach uczą się grać Wiktor Marszał oraz Cezary Bendarczyk a na skrzypcach podwiązanych Cezary Bednarczyk.

Od kilku lat przy Zespole Tańca Ludowego "Swojacy"  działa dziecięca kapela dudziarska "Swojacy" w składzie Wiktor Marszał (dudy wielkopolskie) i Cezary Bednarczyk (skrzypce podwiązane). Kapela  ma na swoim koncie już kilka sukcesów:

- wyróżnienie na Festiwalu "Melodie stamtąd" w Kaliszu (2019)

- wyróżnienie na Wielkopolskim Turnieju Dudziarzy w Kościanie (2019)

- I miejsca w Konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym (2019, 2020).

- I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii Mistrz i Uczeń (2020, 2022)

- I miejsce w kategorii kapel dziecięco-młodzieżowych w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski w Brzezinach (2022).

 

 

 

Zajęcia

Zajęcia gry na instrumentach ludowych prowadzi Michał Umławski.

prowadzacy

Search Tags 

Współpraca

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów