5 grudnia 2019   
Zespół Tańca Ludowego
 

Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” funkcjonuje od 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa a od 2008 roku jest też jedną z sekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Składa się z dwóch grup wiekowych (dziecięca i młodzieżowa) i liczy ogółem około 60 osób.

 

Do największych sukcesów zespołu można zaliczyć udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym „O Puchar Czarnych Diamentów” w Katowicach w 2016 roku, gdzie grupa dziecięca zajęła I miejsce a grupa młodzieżowa miejsce II (w swoich kategoriach) a także zajęcie II miejsca przez grupę wieńcową "Swojaków", reprezentującą województwo wielkopolskie na dożynkach prezydenckich w Spale w 2018 roku. Także w 2018 roku w Brzezinach podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej grupa dziecięca zajęła I miejsce natomiast grupa młodzieżowa miejsce II (w swoich kategoriach). Do pozostałych osiągnięć można zaliczyć Puchar Biskupa Kaliskiego za szczególne przesłanie i wrażenia artystyczne podczas Konkursu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Ostrowie Wielkopolskim (2010), Laur Kultury Starosty Ostrowskiego (2013), I miejsce grupy dziecięcej podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej (2014) oraz Puchar Starosty Ostrowskiego podczas Konkursu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Ostrowie Wielkopolskim (2016).

 

„Swojacy” rocznie występują około 30 razy. Zespół jest ambasadorem polskiej kultury ludowej oraz Gminy i Miasta Raszków podczas koncertów na terenie południowej Wielkopolski a także daleko poza regionem. Polskie miejscowości, w jakich występowali „Swojacy”, to m.in. Białystok, Katowice, Poznań, Leszno, Gołdap, Kostrzyn Wielkopolski, Kowary, Syców, Wołów i Żegocina k. Bochni. Młodzi tancerze występował także we Francji (2010, 2011), Serbii (2012), Mołdawii (2013), Rumunii (2014), na Łotwie (2015), w Gruzji (2016), Rosji (2017) oraz Bośni i Hercegowinie (2018). Zespół jest współorganizatorem „Swojskich Spotkań z Folklorem” organizowanych rokrocznie w Skrzebowej, podczas których prezentują się zespoły ludowe z Wielkopolski południowej oraz z zagranicy.

 

Dzieci i młodzież wykonują:

 • tańce wielkopolskie: zabawy i tańce Zachodniej Wielkopolski, suita tańców szamotulskich „Jak sie mocie” oraz wiązanka z rejonu Biskupizny „Domachowski gościniec”,
 • tańce narodowe: krakowiak, polonez, mazur,
 • tańce lubelskie,
 • tańce sądeckie,
 • tańce rzeszowskie,
 • zabawy i tańce Beskidu Żywieckiego,
 • zielonogórskie winobranie,
 • wielkopolskie obrzędy: dożynki „Wieniec Wielkopolski”, inscenizację „Podkoziołek u Biskupian”, zwyczaj chodzenia z gaikiem „Nowe latko”,
 • tramblankę i obrazki sceniczne,
 • kolędy i pastorałki w formie tanecznej.
   

W wyposażeniu Zespołu znajdują się oryginalne stroje wielkopolskie (biskupiańskie, szamotulskie, zachodniej Wielkopolski), lubelskie, krakowskie, rzeszowskie, szlacheckie oraz Beskidu Żywieckiego.

Instruktorką i choreografem Zespołu jest Jolanta Marszał - tel. 506 099 419.

 

Kierownikiem organizacyjnym jest Karol Marszał - tel. 517 201 106.
 
Choreografem "Wieńca Wielkopolskiego", zielonogórskiego winobrania, suity tańców sądeckich oraz obrazków scenicznych jest Dariusz Jezierski z Poznania. Choreografem suit "Jak sie mocie" oraz "Domachowski gościniec" a także obrzędów "Podkoziołek" i "Nowe latko" jest Sławomir Pawliński z Poznania. Choreografem krakowiaka, mazura oraz zabaw zachodniej Wielkopolski jest Piotr Kulka z Poznania. Choreografem tańców rzeszowskich jest Justyna Tomza z Rzeszowa. Choreografem tańców lubelskich, poloneza, zabaw i tańców Beskidu Żywieckiego jest Jolanta Marszał.

Najbliższe koncerty:

 

-

Strona powstała w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży",
realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów